Széchenyi Terv Plusz, Építsük együt Magyarországot! Magyarország Kormánya, Az Európai Unió társfinanszírozásával
Széchenyi 2020

Sikeresen lezárult az Esély Otthon elnevezésű projekt

2021.10.25.

Mórahalom Városi Önkormányzat 2017 decemberében támogatást nyert „Esély Otthon – otthonteremtés és életpályatervezés Mórahalom ifjúságának” elnevezésű projektje 2021. szeptember 30-án sikeresen lezárult. A program a Mórahalmon élő ifjúságot célozta meg lakhatási körülményeik javításával, ösztönző juttatások biztosításával, közösségfejlesztő programok és különböző képzések szervezésével.

A program bruttó összköltsége 163.967.680, - Ft, melynek finanszírozása az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában történt.

A projekt 2018 januárjában vette kezdetét és az akkori tervek szerint a befejezés tervezett időpontja 2020. december 31. volt. A 2020-as év azonban minden tervet felülírt: a COVID-19 járvány és annak megelőzésére, illetve terjedésének megfékezésére kihirdetett járványügyi intézkedések komoly korlátokat szabtak a projekt megvalósításának. A szociális távolságtartás betartása, a gyülekezési- és rendezvénytilalom programjaink megszervezésének is gátat szabott, így azok elhalasztására kényszerültünk. Minden nehézség ellenére projektünk 2021. szeptember 30-án sikeresen lezárult.

A projekt beruházásainak köszönhetően összesen 6 db, önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanból 11 db lakás került kialakításra és felújításra, illetve felszerelésre önálló lakhatás céljából. A projekt végégig összesen 37 fő fiatal részesült lakhatásban, akik a helyi közéletbe bekapcsolódva közösségi célú önkéntes munkát végeznek a településen.

A lakhatási támogatás mellett az Önkormányzat a hiányszakmákban elhelyezkedő 21 fiatal számára anyagi támogatás formájában ösztönző juttatást nyújtott.

A város a pályázat révén az anyagi ösztönzők és az alapvető lakhatási lehetőségek biztosításán túl a megfelelő képzettségű fiatalok helyben maradását is folyamatosan szem előtt tartotta. Ezt a lehetőséget megragadva, a projekt 45 hónapos időtartama alatt összesen 118 fő vett részt és szerzett tanúsítványt a helyi munkaerőpiaci igényeire (pl. úszó- és szaunamester, lovasedző) és a város jövőbeni fejlesztéseire reagáló (pl. lovas- és vízi terápiás asszisztens) képzéseken. Továbbá a pályázatok és a számítástechnika iránt érdeklődők projektmenedzsment és informatikai képzéseken vehettek részt.

A projekt megvalósítása során kiemelt szerepet kapott a közösségi aktivitás elősegítése is, ennek köszönhetően az egyik legfontosabb eredmény a kialakult, együttműködésre nyitott, ifjú közösség. A 18-35 év közötti célcsoport ezáltal 130 különböző önkéntességi tevékenységet célzó-, kézműves és művészeti-, környezettudatos-, népi hagyományőrző-, sütő-főző-, turisztikai-, család- és gyermeknevelést tervező-, valamint sport tematikájú rendezvényen vehetett részt. A projekt által a város komplex támogatást nyújtott az ifjúság helyben tartásához, munkavállalásához, közösségfejlesztéséhez és jövőtervezéséhez.

A projekt sikeres zárását követően az Önkormányzat a továbbiakban is biztosítja az együttműködés lehetőségét és fenntartja a kedvezményes lakhatás elérhetőségét.

A program az EFOP-1.2.11-16-2017-00019 kódszámú projekt finanszírozásából valósult meg.